logo Pwr

• Dziedzina sztuki

Logo Akademicki Klub Realizatorów Filmowych FOSA

📰 Kim jesteśmy, co robimy 📰

O Fosie Akademicki Klub Realizatorów Filmowych FOSA (w skrócie AKRF FOSA) istnieje jako studencka organizacja działająca przy Politechnice Wrocławskiej od 1978 roku. Jego sztandarową działalnością jest rozwijanie uzdolnień i zamiłowań twórczych studentów poprzez realizację filmów jako istotną dziedzinę, łączącą w sobie różnorodne elementy humanistyczne, artystyczne oraz techniczne. Zrealizowane w klubie filmy wysyłane są na liczne festiwale kina amatorskiego. W poprzednim roku akademickim skończyliśmy 18 filmów (rekord w skali 40 lat istnienia Fosy). Kolejne są już w produkcji. 40 lat historii W przeciągu 40 lat przez Fosę przewinęły się setki studentów i mieszkańców Wrocławia, wielu odnosiło liczne sukcesy, a kilkunastu pracuje teraz w branży filmowej m.in. Konrad Aksinowicz, Wojciech Wójcik, Wojciech Majewski, Jarosław Marszewski, Witold Świętnicki, Jerzy Palacz, Zbigniew Trzciński, Michał Stenzel. Filmy Fosy zdobywały wielokrotnie tak prestiżowe nagrody jak: OKFA (Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich) oraz UNICA (Światowy Festiwal Filmów Niezależnych), Off Cinema, Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich "Pol-8"; wyróżnienia za granicą (Berlin, Hamburg, Nowy York), wiele wyróżnień indywidualnych, np. nagroda specjalna MEN dla Konrada Aksinowicza. W praktyce Fosa jest klubem artystycznym, gdzie zróżnicowani twórcy z całego Wrocławia mogą niezależnie spełniać swoje filmowe marzenia. Miejsce otwarte 24h na dobę z dostępem bardzo dobrej stacji montażowej oraz podstawowego sprzętu filmowego: kamery wraz z obiektywami, zestaw do realizacji dźwięku, oświetlenie i inne akcesoria. W każdy poniedziałek organizowane jest spotkanie dla wszystkich członków Klubu, podczas którego dyskutujemy na temat scenariuszy, omawiamy nasze produkcje. W okresie zimowym wysłuchujemy wykładów, analizujemy filmy i przygotowujemy scenariusze, które najczęściej realizowane są wiosną. Filmy realizowane są etapami: pomysł i eksplikacja - scenariusz - scenopis i pre-produkcja - casting - zdjęcia - montaż - udźwiękowienia. Każdy etap jest konsultowany na forum Klubu oraz indywidualnie z opiekunem Klubu. Ostatnie sukcesy: ROK 2020 Zajęcie I miejsca w konkursie „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim” organizowanym przez Parlament Studentów RP w kategorii „Zespoły inne”; Festiwalu Filmów Amatorskich Filmowe Zwierciadła:I miejsce oraz Nagroda Publiczności dla filmu w reż. Jana Gruszki - "O Mamo!"; Film "O Mamo!" w reż. Jana Gruszki zajął I miejsce na Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich UFF(o)A; „O Mamo!” zostało zakwalifikowane do festiwalu Ufa Youth Short Film Festival w Rosji; „O Mamo!” w konkursie British International Amateur Film Festival Jan Gruszka zdobył: nagrodę za najlepszą komedię oraz diamond award; 1m. oraz 2m. na festiwalu Rzutem na Taśmę dla “O mamo” i “Ikar”. ROK 2021 Film “Rybka” rez. Iga Bujarkiewicz otrzymał wyróżnienie w XVIII Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich UFF(0)A 2021; Film “Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych” otrzymał Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienie na XVII Usteckim Festiwalu Filméw Amatorskich UFF(o)A 2021; Film "Ikar” rez. Daniel Le Hai otrzymał wyréznienie w XVIII Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich UFF(0)A 2021; Nagroda Publiczności dla “O mamo!” na festiwalu KLAPS 2021. Nagroda dla filmów “Myśliwy" i “0 mamo!” w reżyserii Jana Gruszki na festiwalu CK OFF; Nagroda specjalna na festiwalu Filmowe Zwierciadła 2021 dla filmu “Buddy film" w reżyserii Hanny Seredyńskiej. ROK 2022 Nasze filmy zakwalifikowały się m.in. na: Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło 2022, Paus Premiere Festival 2022, Festiwal Filmowym Opolskie Lamy 2022, Fresh Form Film Festival 2022, 68. OKFA Ogólnopolski Niezależny Konkurs Filmów Niezależnych, Kursaal Film Festival San Sebastián KFFSS, Lift-Off Filmmaker Sessions, Timeless Awards, KinoGram, 52. Festiwal Fama; Film „Hajduk” otrzymał wyróżnienie na festiwalu „24fps International Short Film Festival” oraz zakwalifikował się do „Rudis Festival”; Film „Ada” Zlaty Veresniak osiągnął następujące sukcesy: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich KLAPS, II miejsce w kategorii fabuła i animacja na XIX Usteckim Festiwalu Filmów Amatorskich „UFF(o)A 2022”, Grand Prix na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, Nagroda Specjalna na „FESTIVAL DE CINÉMA DE VERNON”, I m. w kat. „Mój kawałek podłogi” na Festiwal Kozzi Gangsta Film im. Macieja Kozłowskiego – Kargowa 2022; Film “Ukołysaj” w reżyserii Marii Mordarskiej zdobył nagrodę dla najlepszego filmu niezależnego na Solanin Film Festiwal oraz nagrodę Jury Konkursu Młodzieżowego w Konkursie Amatorskim Okiem Młodych w Świdnicy.

🔥 Zdobywane umiejętności i wyzwania członków zespołu! 🔥

Praca w grupie, technika filmowa, post produkcja obrazu i dźwięku, opowiadanie historii

✨ Wyróżniamy się tym, że... ✨

Wskocz do Fosy